Rota HUMINT
Rota HUMINT (RH)
vznikla 1. ledna 2011 a název HUMINT /ˈhjuːmɪnt/ je zkratkou anglického pojmu Human Intelligence, jehož českým ekvivalentem je zpravodajství z lidských zdrojů.
je jedinou jednotkou AČR pověřenou plněním úkolů zpravodajství z lidských zdrojů na operační a taktické úrovni velení. Zpravodajství z lidských zdrojů zpravidla shromažďuje informace o struktuře, síle, výzbroji a výstroji jednotlivců a skupin nepřítele, dále shromažďuje informace týkající se záměrů, morálky a motivace nepřátelských entit.
Příslušníci jednotky jsou vojáci z povolání pečlivě vybíraní nejen z řad příslušníků AČR, ale i z civilního sektoru. Uchazeč o službu u roty HUMINT musí úspěšně projít tzv. výběrem osob, během kterého se pod dozorem psychologů a instruktorů jednotky posoudí předpoklady uchazeče pro výkon služby.
Služba u roty HUMINT klade vysoké nároky na psychiku uchazeče, který musí vykázat vysokou míru psychické odolnosti, schopnost fungovat bezchybně pod tlakem, být psychicky vyzrálý, emočně stabilní a uspět i ve vybraných testech inteligence. Během své každodenní rutiny se operátor HUMINT bude setkávat s osobami (tzv. zdroji), které mohou díky svým znalostem představovat lákavý cíl pro protivníka, nebo mohou být dokonce protivníkem vyslány pod falešnou záminkou nabídky spolupráce.
Proto je třeba pečlivě vybírat osoby s dobrým odhadem na druhé lidi, promýšlející vždy několik kroků dopředu a schopné zachovat chladnou hlavu v situacích, kdy může být přímo ohrožen jak život zdroje, tak samotného operátora.
Operační nasazení
Jednotka je od svého založení pravidelně nasazována do zahraničních operací ať už pod hlavičkou NATO (ISAF, RS) v Afghánistánu, EU (EUTM-M) v Mali, či jiných uskupení (mise Takuba v rámci operace Barkhane). Její příslušníci mají za sebou službu v tak odlišných kulturních, geografi
ckých, demografických a bezpečnostních prostředích jako jsou afghánské provincie Ló gar (v rámci Provinčního rekonstrukčního týmu a tzv. Military Advisory Team - MAT), Parván (v rámci Strážní roty letiště Bagrám) či Farah (v rámci Jednotky podpory a vlivu) či malijské hlavní město Bamako nebo region Gao ve stejné zemi. V rámci Jednotky podpory a vlivu (Afghánistán) a ÚU Takuba (Mali) působili členové roty HUMINT po boku nasazených příslušníků AČR a informačně podporovali jejich operace. V rámci operace EUTM-M plnili zejména úkoly zpravodajské ochrany v rámci mezinárodního vojenského štábu tohoto uskupení.
Zpravodajské produkty zpracovávané
příslušníky roty HUMINT významně přispěly k rozkrytí struktury, schopností a záměrů místních povstaleckých skupin (Tálibán a jeho odnože v Afghánistánu, početné povstalecké skupiny hlásící se k různým organizacím v Mali apod.) a byly vysoce ceněny nejen přímo podporovanými českými jednotkami, ale i zahraničními partnery (zpravodajské orgány příslušných amerických úkolových uskupení, Air Force Office for Special Inv estigation – AFOSI, Defence Intelligence Agen cy – DIA, speciální síly USA, Dánska či Rumunska). Příslušníci roty HUMINT byli díky vybudované zdrojové síti schopni sledovat téměř v reálném čase pohyb povstalců, zbraní a jejich komponent (včetně komponent pro výrobu zákeřných sebevražednýc h vest hojně využívaných povstalci v boji proti koaličním jednotkám) a výrazně tak přispěli k zajištění bezpečnosti jak českých, tak spojeneckých jednotek.
Detaily operačního nasazení včetně samotných způsobů provádění činnosti jsou z pochopitelných důvodů utajované.