Celkem 13 výcvikových dní, 4 zúčastněné země a 13 cvičících jednotek. To bylo mezinárodní cvičení Clear Sign 2024. Přes 300 vojáků z Česka, Slovenska, Holandska a USA sladili síly a společně otestovali své schopnosti.

foto
  • 11.12.2024
  • rtm. Brigit Ročňáková
  • rtm. Brigit Ročňáková, kpt. Jan Králíček, nrtm. Josef Šutka

V polovině listopadu 2024 se, poprvé na území Česka, uskutečnilo mezinárodní vojenské cvičení Clear Sign, které bylo vrcholem letošního výcvikového roku pro 102. průzkumný prapor. Cvičící jednotky společně prokázaly svou připravenost v několika vysoce náročných taktických scénářích, které se v maximální míře podobaly podmínkám soudobých konfliktů. Tento výcvik byl zároveň součástí recertifikace konkrétních schopností u praporu, který tak potvrdil svou připravenost plnit úkoly na domácí i mezinárodní scéně.

 

Hlavním cílem cvičení bylo procvičit všechny fáze průzkumu a sledování, od plánování úkolu až po návrat do vlastní sestavy. Kromě standardního průzkumu byly zahrnuty i ofenzivní úkoly jako přepady a léčky, a také činnost průzkumných skupin ve větším celku pro plnění složitějších úkolů. Neméně důležitým cílem bylo i prohloubení mezinárodní spolupráce v oblasti ISR (intelligence, surveillance, reconnaissance), kdy se kromě dlouholetých partnerů ze Slovenska poprvé účastnily jednotky z Holandska a USA. Letos se také prvně v rámci výcviku Clear Sign procvičovala schopnost navádění palby na zjištěný cíl. Dalším cílem bylo ověřit zapojení specialistů bezpilotních prostředků do průzkumných skupin, což je klíčovým faktorem pro efektivní průzkum v současných konfliktech.

 

,,Pro mě osobně však byl nejvyšší cíl provést cvičení zaměřené na průzkumné skupiny a tyto skupiny cvičit se zaměřením na všechny postupy, které mohou při plnění jejich úkolů nastat, a to včetně procvičení tzv. nouzových plánů, například když je skupina napadena nepřítelem a musí se evakuovat do bezpečného prostoru,“ dodává major Pavel Kraina, zástupce velitele 102. průzkumného praporu.

 

Každý ročník cvičení Clear Sign je jedinečný a letos tomu nebylo jinak. Výcvik se lišil i přístupem k jeho řízení. Situace byly řešeny dle aktuálního vývoje, což vyžadovalo znalosti, flexibilitu a pohotové jednání. Byly kladeny vysoké nároky na řídící štáb a zjednodušeně lze říct, že kromě připraveného scénáře cvičení se situace odvíjela od reálných zjištění, přičemž další vývoj se dynamicky měnil. V podstatě se jednalo o dynamický skripting, kdy se scénář průběžně přizpůsoboval aktuálním podmínkám. Unikátem byla i rozsáhlost lokalit, ve kterých výcvik probíhal. Mimo vojenských prostorů Libavá a Březina cvičení probíhalo i v civilních prostorech Loukov, Hostašovice a Dolní Benešov, což výrazně zvýšilo reálnost výcviku.

 

,,Tato mezinárodní spolupráce nám otevírá budoucí možnosti výcviku se zahraničními partnery, kteří mají recipročně výcvikové možnosti v prostředí, jaké u nás nemáme. Z našich potřeb se jedná zejména o urbanizovaný terén a možnosti multispektrálního výcviku zaměřeného na vícero našich schopností,” zmínil velitel 102. průzkumného praporu, podplukovník Gustav Lakoš.

 

 

Kromě jednotky 102. průzkumného praporu se v roli cvičících účastnily za AČR průzkumné skupiny 43. výsadkového pluku, 65. průzkumného praporu z Prešova na Slovensku, jednotka 11. BRS (brigade reconnaissance squadron) z Holandska a jednotka 1-91 CAV/173 IBCT (ABN) z USA. O zabezpečení cvičení se postaralo mnoho specialistů z dalších organizačních celků AČR, a to konkrétně z 53. pluku průzkumu a elektronického boje a jeho podřízených útvarů (532. prapor elektronického boje a 533. prapor bezpilotních systémů), Hradní stráže, Krajské vojenské velitelství Jihlava, Prapor podpory nasaditelných sil Rakovník, 13. dělostřelecký pluk a Centrum podpory speciálních sil.

 

V rámci Visitors Day navštívili cvičení významní hosté včetně brigádního generála Zdeňka Mikuly - velitele 7. mechanizované brigády, plukovníka generálního štábu Davida Franty - zástupce náčelníka štábu Velitelství pozemních sil a dalších představitelů AČR a zahraničních partnerů. Cílem návštěvy bylo prezentovat schopnosti 102. průzkumného praporu prostřednictvím reálných výsledků z průběhu cvičení.

,,Jelikož 102. průzkumný prapor plní vždy úkoly ve prospěch vyšších organizačních celků, je přínosné, aby jejich velitelé znali naše možnosti a věděli, jaké úkoly jsme schopni plnit. Na základě informací získaných průzkumem se sami rozhodují, jak budou dále postupovat,“ vysvětlil význam Visitors Day kapitán Tomáš Kadlíček, zástupce náčelníka štábu 102. průzkumného praporu.

 

Celý výcvik zhodnotil podplukovník Gustav Lakoš: ,,Teď máme potvrzeno, že jsme schopni zorganizovat rozsáhlé mezinárodní cvičení na vysoké úrovni, které jsme schopni dynamicky skriptovat a měnit průběh na základě reálného vývoje. Výcvik nám ukázal mnoho aspektů, které je nutno brát v potaz při plnění úkolů v různých prostředích. Před námi je realita přechodu našich schopností dle nové koncepce a s tím související možná změna struktur a organizace výcviku.”